Tvorbou webou sa zaoberam už dlhšiu dobu. Vždy som sa snažil aby moje weby boli dostupné pre ľudí s ľubovolným prehliadačom, bez ohľadu na jeho vek.
Taktiež sa držím zabehnutých štandardov, nie som medzi prvými kto ich podporuje, vždy ich zavádzam až keď sú všeobecne rozšírené. Zamýšľam sa aj nad dostupnosťou mnou vytvorených webov pre nevidiacich ľudí (bohužial musím priznať že nie všetkay, hlavne tie staršie, sú prístupné). Dôsledne dopĺňam popisy ku všetkým obrázkom, ...
Včera naša firma uporiadávala literárny večer. Medzi zúčasnenými ľuďmi bolo nevidiace dievča a tak mi nedalo túto tému s ňou neprebrať. Zaujímalo ma akým spôsobom môže pracovať s webom, aké sú obmedzenia, aké sú prekážky ktoré nedokáže zdolať. Dozvedel som sa veci ktoré som vedel, niečo čo som nevedel, ale myslím že najprekvapucujúcejšou (aj keď priznám že logickou) prekážkou sú pre ňu rozne JavaScriptové menu na stránke ktoré obsahujú položky bez toho aby boli korektne definované ako odkazy. Cela navigácia funguje pomocou JavaScriptu (na udalosť) onclick. A to jej hlasový software nedokáže identifikovať :-(
Skúmal ešte niekto túto oblasť? Ma niekto z Vás ďalšie postrehy či informácie?
Komentáre
Kniha
x
Myslim, ze logika aspon u vacsiny navrhu stranky hra najvacsiu rolu a potom prichadzaju len take pikosky typu - hlasove citacky webstranok neinterpretuju display:none a pod. chutovky. Pokial ale clovek ma vsetko v CSS, tak uz taketo detaily zvladne rychlejsie ako ked ma zaklad chory :)
Mne by celkom pomohlo si to niekolkokrat nazivo odskusat s takym programom.
blind firendy
Odkazy
Prístupnosť stránok pre nevidiacich.
http://infosoft.sk/nvda
http://infosoft.sk/jaws
Java scriptové aplikácie ako aj obrázky sú problémové hlavne v tedy ak neobsahujú textové atribúty ktoré predstavujú pomenovanie jednotlivých položiek.
Pri prehliadaní webu s javasriptovými aplikáciami si lepšie poradí komerčný screen reader Jaws. Pochopiteľne prístupnosť stránok závisí aj od nastavení konkrétneho screen readera a taktiež aj webového prehliadača.